Archiv autora: Silvie Novotná

Nová láska – akvarel

Kosatec
Žluté kosatce na pozadí bílých pivoněk

Tak blogerka ze mě nebude… Jednak stále pořádně nevím, co to je, a druhak skoro nepíšu. No ale zas to úplně nevzdávám, takže se po čase nořím z ulity, abych se podělila o nadšení ze své nové lásky. Zamilovala jsem se totiž do akvarelu. Jsou to přesně dva roky, co jsem, jak jsem uvedla, „propadla“ uměleckým pastelkám. Za tu dobu jsem s každým novým výtvorem pronikala do jejich možností a vyvíjela svou techniku, a vůbec si netroufám tvrdit, že jsem došla na konec pastelkových možností nebo že už se zde nemám co učit. Jenže. Jenže jsem taková osoba, co si nedá pokoj a pořád se chce učit něco nového (a má problém setrvat u toho starého, ale to už je jiné téma). Takže za uplynulý půlrok jsem kromě tvorby svými obvyklými prostředky pronikala také do tajů ručního sítotisku (včetně vyvolávání sít) a počítačové grafiky. Učení se novým, a zejména tvůrčím, činnostem, mi prostě dodává životní pohon.

No a tak jsem tuhle měla jakési „zjevení“, že nastal čas pustit se do akvarelu. Ne, že bych se do něj nechtěla pustit již dříve. Ale nějak jsem si dostatečně netroufala. Měla jsem před touto technikou veliký respekt, vnímala jsem ji jako něco, co vyžaduje značnou míru zkušenosti, zručnosti, a zejména – lehkosti. To poslední mi při mém perfekcionismu scházelo asi nejvíc, protože absence lehkosti má za následek blok jen tak to zkoušet, dělat chyby, nechat to plynout. Přitom mě už kolik let nesmírně lákala ta jeho průzračnost, zářivost, lehkost, až éteričnost. Konečně tedy ta přitažlivost zvítězila – asi jsem se dílem začala cítit jistější, tj. mít jistější a plynulejší to záhadné spojení ruka-oko, a dílem jsem (konečně!) dospěla i k jakés takés uvolněnosti v přístupu.

Své odhodlání jsem stvrdila zakoupením větší sady kvalitních akvarelových barviček. Ale zlomové bylo zejména pořízení kvalitních akvarelových papírů. Na své předchozí cvičné pokusy jsem si dovolila jenom bloky levnějšího hladkého akvarelového papíru (moc nevím, co ho tak odlišuje od obyčejné čtvrtky, jelikož se chová stejně). I to bylo dost odrazující. Když jsem se odhodlala riskovat, že „zkazím“ malbu na mnohonásobně dražší vysoce kvalitní akvarelový papír, zažila jsem obrovský AHA! okamžik. Samozřejmě u všech technik hraje podklad roli, ale řekla bych, že u akvarelu to platí dvojnásob. To, jak kvalitní („značkový“) papír vsakuje vodu a barvu, jak umožňuje rozpíjet barvu do ztracena a do malby opětovně zasahovat, je přímo božské. Nadto jsem si dovolila nahodit svoje dvě první etudy na téma kosatce (právě kvetly) dost ležérně. To stékání, vpíjení a rozpíjení barev působí na tvůrce, jako jsem já (perfekcionistu, kterému nic, co vytvoří, nepřijde dost dokonalé), přímo terapeuticky. Nová láska mohla propuknout.

A praktický (nebo přímo pragmatický) dodatek člověka, který nerad uklízí – nenadělá se s ním nepořádek, stačí houbička a trocha vody (žádná ředidla) a vše je opět čisté, štětce se vymývají jedna báseň (žádné hodinové mydlení a rozpraskané ruce jako u olejových barev). No, a když náhodou nechám barvy zaschnout na paletě, tak kapka vody je opět naředí pro další použití.

Moje pastelková technika

Poslední dobou se mne několik ptalo, jak to, že na mých obrazech nejsou vidět jednotlivé „tahy“ pastelkami. Dokonce jsem se dověděla, že někteří se zdráhali uvěřit, že se skutečně jedná o kresbu barevnými pastelkami. Zdá, že u nás stále nejsou umělecké pastelky moc známé, že většina lidí si pojem „pastelky“ spojí spíše s těmi, které používali na základní škole (a nebyly dvakrát populární, vzhledem k tomu, jakou námahu stálo vytvořit s nimi jakž takž barevnou plochu). Ty umělecké by se možná ani neměly nazývat pastelkami, ale je to zažitý termín, tak u něj asi už zůstane.

Umělecké pastelky mají jiné složení než ty, které dáváme dětem do školní tašky. Jejich stopa je sytá – obsahují kvalitnější pigmenty ve větším množství, pojivové materiály v nich způsobují, že tužka je měkčí. Zkrátka jejich složení odpovídá požadavkům kvalitního uměleckého média, a stejně tak i jejich cena. Nicméně koupi první sady uměleckých pastelek považuji za jednu z nejlepších investic. Ihned jsem jim propadla.

Dalším důvodem, proč na mých obrazech nejsou viditelné „čárky“, je ten, že jako podklad používám papír (rovněž v umělecké kvalitě) se strukturou, ta je na obrazech mnohdy patrná. Takovýto papír pojme mnohem více vrstev barvy, než klasická čtvrtka nebo jakýkoliv hladký papír. Tím se plynule dostávám k dalšímu důvodu, proč tam nemám ty „čárky“ – barvu nanáším ve vrstvách.

Obvykle si načrtnu základní rozvržení a obrysy světlou křídou, setřu je, a pak začnu nanášet jemné a průsvitné vrstvy pastelek. Ty spodnější nanáším obvykle naplocho drženou tužkou se slabým přítlakem. A vrstvím. Právě vrstvení různých odstínů přes sebe propůjčuje pastelkové kresbě dojem hloubky. Ke konci tam, kde je potřeba sytější a výraznější barva, přitlačím. Při nanesení silnější vrstvy na podklad ze slabších vrstev je rovněž možno vytvořit souvislou plochu.

Někdy kresbu doplním akrylovou barvou, jen místně, obvykle když se jedná o barvu metalickou. Nebo kombinuji pastelky s křídou, především u bílých ploch a abstraktnějšího pozadí. Pastelky však zůstávají dominantní i při kombinování více médií.

Na obrázku je několik počátečních fází obrazu, který mám v současnosti „rozdělaný“. Omluvte prosím zhoršenou kvalitu fotografií, fotila jsem při různých osvětleních.

Umělkyní naplno?

V životě přicházejí okamžiky, kdy člověk vnímá, že stojí na rozcestí. Někdy je situace tak výrazná, že ji vidí i všichni okolo, doprovází ji řada vnějších atributů (změny bydliště, partnerů, zaměstnavatelů…). Ale pak jsou stavy, kdy impuls a volání přichází především zevnitř, a tam se nezřídka stává, že člověk ze strachu tento hlas umlčí. Nebo překřičí „racionálními“ argumenty. Rozhodnout se jej následovat někdy ztěžují i vyjádření osob z blízkého okolí. Nabádají chovat se rozumně, dělat to, co se očekává, varují před neblahými následky, de facto říkají „dělej to, co my, žij tak, jako my, neměň se, tvoje změna nás poněkud děsí…“

Ale i tak, i když to trvá třeba celé roky, něco nezadržitelně dozrává. A přijde den, kdy pocit, že už nejde dál marnit čas, je tak zřetelný, že převálcuje vše. V průběhu těch let rozhodování jak a kdy už se konečně do toho pořádně pustit, mne posilovaly slova a myšlenky osvícených lidí (a řada knih), hodiny úvah, a zejména ten hlas, který byl čím dál silnější a pevnější. A v neposlední řadě, i hodiny za malířským stojanem či se skicákem v ruce, které mi potvrzovaly, že to je to ONO.

Až tragikomické na tom je, že jsem to věděla už ve svých dvou letech, kdy jsem byla od tužky takřka neoddělitelná, ve svých čtrnácti letech, kdy mě kreslení přenášelo přes emoční utrpení puberty… věděla jsem to vždy. A přesto jsem od toho utekla, snažila jsem se studovat různé obory, stát se terapeutkou lidských duší, snažila jsem se dělat něco, co by tak nějak, ehm, bylo „užitečné“… (ale ony pak zkušenosti ukazovaly, jak je to všechno relativní). Samozřejmě, je třeba nějak vydělávat na živobytí, to se jen tak nevygumuje, víme všichni.

Asi jsem tou cestou měla projít – zkoušet plavat v různých vodách. Mezitím také děti odrostly, a mne život přivedl obloukem zpátky. Zpátky k tužce, pastelkám, barvám.  Před pár lety ke mně doputoval věhlasný citát neméně věhlasného Josepha Campbella: “Následuj své blaho a vesmír otevře dveře tam, kde původně byly jen zdi.” Tato věta je nekompromisním otvírákem očí. A já už vím, že musím, že musím následovat to blaho, a to snad i kdyby se žádné dveře ani neotevíraly.

 

Working on…

I usually work on two (or more)  things simultaneously. I just can’t help myself.

The first one (from the left) is a vision of Slavic goddess of beauty and love Lada (just a part of the unfinished drawing), and the second one is a vision of a fairy-like being connected to an Iris. I love Irises (besides that I love flowers and plants in general), and of course, I have these in my garden. My intention was to capture the feeling of glittering yellow-golden quality of the blossom and glowing skin of the angel (or fairy) reflecting it.

I knew that the yellow would be a challenge, not to mention the fact, that the skin of the blossom has shimmering particles on its surface. I know I should work on my ability to draw and paint flowers to look more vivid… and that maybe oil would be a more appropriate medium for the subject. In this process, I let myself experimenting with mixing of different media, not only colered pencils and chalk – I try new ways of blending pencils, layering of different media, washable wax pencil… I am trying to learn not to cling to result, to release the process. And I fell in love with colored pencils. It’s a clean job compared with oils, and one can quit instantly without cleaning of brushes, workplace, etc., and continue without mixing a new batch of paints. Which is really appreciated when one has more than one job and children.

Iris fáze 1

Lada fáze 1